Gerincprotektor-vásárlás - Védd magad!
Égő Katalin, 2010.07.01
Minap szembesültem egy szomorú statisztikával, miszerint a motoros balesetek során a leggyakrabban a végtagok, főleg a lábak sérülnek. De van itt egy másik riasztó adat: a gerincet érő traumák a legsúlyosabbak, azaz itt az idő, hogy befektessünk egy hátprotektorba is.
A bukósisak kötelező, anélkül már nagyon ritkán látni motorost. A dzseki és a kesztyű jár a stílushoz – no meg hogy ne fázzunk –, és mostanában szerencsére a motorosok már mind nagyobb százaléka hord lábfejet-bokát védő motoros csizmát és cipőt is. A gerincprotektor azonban még méltánytalanul keveseknél tartozik a mindennapos viselethez. A gerincvédők szükségességét a versenyzőknek nem kell ragoznom, nélküle rajthoz sem állhatnak. Az utcai motorosok között azonban sokan még tanácstalanok. Kell-e ez egy hétköznapi motorosnak, mit véd egy hátvédő, és ha már rászánja magát a vételre, akkor melyiket válassza?
Két táborra oszthatók a protektorgyártók és -vásárlók. Vannak a kemény protektor mellett kardoskodók – és vannak, akik a legújabb fejlesztésű lágy protektorokra esküsznek. Mindegyikük lényege, hogy az ütésekkel szemben védje a gerincet és a létfontosságú szerveket, valamint hogy csúszás közben kopófelületet képezzen a motoros és az aszfalt között. Egyes termékek ezen kívül melegen tartják a vesét is.
![]() |
A protektorok lelassítják az energiaátadást olyan szintre, amely kevésbé romboló hatású |
A megfelelő gerincprotektor kiválasztásánál az első számú szabály, hogy jó minőségű, az EN1621-2 standardnak megfelelő terméket vegyünk. Ezen belül is vannak fokozatok. A minősítő teszt során 50 J energiájú ütést mérnek a vizsgálandó tárgyra öt helyen egy szabványos súly ráejtésével, miközben mérik, hogy mekkora erő hatolt át a protektoron. Ennek az EN 1621-2 Level 1 szabvány esetén 18 kN-on belül kell maradnia, míg a szigorúbb Level 2 szabványnál átlagosan maximum 9 kN lehet. Minél kisebb az áthatoló erő, annál jobb a protektor.
Az ellenkezők legfőbb érve, hogy „macerás a viselése”, de ez csak szokás kérdése. Vegyünk olyan protektort, amelyik jól illeszkedik testünkhöz és megfelelő méretű. Alapszabály, hogy vízszintesen tartott fejjel a bukósisak alatt néhány cm-rel kezdje fedni a hátat, hogy ne akadjon bele a sisak, míg alul a farkcsontig érjen. Ezen kívül fontos, hogy a vállpántok és az öv rögzítése után résmentesen kell fednie a hátat. Jó, ha motoros ruhánkban megyünk vásárolni, próbáljuk fel, hogy illeszkedik hozzá, és ha van rá lehetőség, üljünk fel egy motorra is benne.

A végére maradt az árkérdés. A korszerű gerincvédők ára a bukósisakokhoz hasonlóan jellemzően egyenes arányban van minőségükkel, míg az esetlegesen használatukkal megmenthető életek értékét felbecsülni igen nehéz lenne. Ezért mindenkit buzdítok, hogy alaposan böngéssze át a következő oldalon bemutatott, a hazai piacon kapható darabokat, válassza ki és HORDJA a számára megfelelő gerincprotektort!
Kíváncsi a magyarországi gerincprotektor választékra? Lapozzon!
###